2 392:-
Ett extremt stabilt nät med marknadens kraftigaste rör, gedigna fästanordningar och tjockt finmaskigt nätmaterial.
Ingången går omlott och hålls därför alltid stängd vilket gör nätet oerhört säkert.
Läs mer
North Safetynet passar till North Challenger och Explorer. Ett nät med marknadens kraftigaste rör, gedigna fästanordningar och tjockt finmaskigt nätmaterial extremt stabilt. Ingången går omlott och hålls därför alltid stängd vilket gör nätet mycket säkert. Stolparna är extra höga, hela 1,9 m, vilket ger ett tillfredställande skydd även för de hoppare som flyger riktigt högt.
Nätet är lättmonterat och stolparna monteras i de runda kopparna som sitter på studsmattans ben. Fästkonstruktionen är gedigen och utvecklad för att klara största möjliga påfrestning. Det behövs heller inget skruvande när nätet ska monteras vilket innebär att det kan tas ner och upp på bara ett par minuter.
De vadderade stolparna täcks av svarta överdrag vilka skyddar foamen mot solen och ger nätet en stilren look.
Nätet är UV-skyddat.
North Safetynet har en självstängande ingång. Du går in på studsmattan genom en liten korridor som när man väl är inne stänger sig själv igen. Ingången är en viktigt detalj på skyddsnätet då det är lätt att glömma att stänga efter sig och då kan olyckan vara framme.
En av de bästa egenskaperna med nätet är att det sitter i utkanten av hoppduken vilket ger drygt 50 procent mer volym inne på studsmattan än om vi fäst nätet på insidan av kantskyddet.
Även om man inte hoppar på kantskyddet så känns studsmattan enormt mycket rymligare än
om skyddsnätet går innanför det. Studsmattor handlar så mycket om frihet, det här nätet kommer inte begränsa den!
Manual:
Har du frågor?